Tomas

Tomáš | https://cestakveganstvu.webnode.sk/

vtomas
Ale veď mäso je zdravé...
 
Homer
Homer | 13.9.2022 07:34

Mäsko je zdravé. Nezdravé sú tie sladké žemle a mastné slané hranolky. To od nich sa tak priberá! :-)


Eamileann
Eamileann | 13.9.2022 07:44

Do istej miery v istej forme naozaj je mäso zdravé, obzvlášť nie červené pre deti a tehotné ženy... Aj veľa iných veci je v zdravej miere zdravých, ale po prekročení dávky Ťa môžu zabiť... Smutné, ako totálne mimo si, Tomino...


bezmenny
bezmenny | 13.9.2022 08:30

jasne ze je... su v nom bielkoviny.


mdl
mdl | 13.9.2022 08:53

rovnako ludia mozu zomriet aj na to, ze jedia len mkrvu


robert
robert | 13.9.2022 09:12

Skus vypit 20litrov vody naraz, ci ta to nezabije.. spoiler alert: zabije.


Komisar Mex
Komisar Mex | 13.9.2022 10:15

To je slovensky McDonald s trojvrsim? :) Pripadne, ehm, napadli mi este tri dalsie veci co by to mohlo byt.


Valiant
Valiant | 13.9.2022 10:19

Nie. Mäso nie je zdraviu prospešné v žiadnej forme ani v žiadnom (miernom) množstve. Mäso môže byť maximálne "málo škodlivé". S výnimkou rýb.

https://nutritionfacts.org/video/what-are-the-best-foods/


Valiant
Valiant | 13.9.2022 10:22

Instead of just looking at individual studies, or individual reviews of studies, what if you looked at a review of reviews?
Not a single review found a single protective effect of poultry consumption. Even the soda industry could come up with 14% protective effects, but despite all the funding from the National Chicken Council, and the American Egg Board, chicken and eggs got big fat goose eggs.


tmiro
tmiro | 13.9.2022 10:39

Maso je zdrave, kym ho nezabijes. Potom je mrtve a rozhodne nie zdrave.


| 13.9.2022 10:58

hej hej valiant hlavne tie plastove rybky su kvalitne masko 😉
poviem tam vsetko je s mierou zdrave ak to prehanas je to na p...u aj ked si vegan aj vegetarian aj ked len maso zrut....


tmiro
tmiro | 13.9.2022 11:12

Kedysi boli aj cigarety zdrave.
Aspon to vyrobcovia tbrdiki, ze su dobre na kasel a astmu.


Valiant
Valiant | 13.9.2022 11:23

Kedysi výrobcovia cigaret tvrdili, že prílišné fajčenie síce škodí, ale fajčenie s mierou je v poriadku. Mäso spracovací priemysel ide presne podľa šablón, podľa ktorých išli celé desaťročia tabakové firmy. Konzumáciu mäsa dnes už môže obhajovať iba niekto, kto nevie čítať.


leader
leader | 13.9.2022 11:44

moze to tak byt ale nie som o tom presvedceny. 1min googlenia a nasiel som clanok s odkazom na kontrolovane studie ze maso ma aj pozitivne ucinny.

Medzi cigaretami a masom je jeden velky rozdiel. Maso bola sucast nasej stravy odkedy je clovek clovekom, cize mame na to evolucne prisposobene telo. Je mozne ze maso dava nejaku kratkodobu vyhodu ale prejavuje sa negativne na dlzke zivota


Daniel
Daniel | 13.9.2022 11:49

Valiant, uz sa vyser na ten Gregerov cherry-picking brain washing. Za to, ze si si nechal vymyt ten svoj, tu nikto nemoze.


Vara
Vara | 13.9.2022 11:58

A co by mal žrať taký eskimák pred sto rokmi? Vtedy sa ešte bio raw klíčky letecky z izraela nedali dovážať? 💁♂


Xytrolin
Xytrolin | 13.9.2022 12:30

@Valiant: Konzumáciu mäsa ľuďmi môže pranierovať niekto, kto nevie prečítať vetu "Vaša strava má byť pestrá, hodnotná, nie jednotvárna." Pod slovom pestrá sa nemyslia detské pastelky...


Eamileann
Eamileann | 13.9.2022 12:34

@leader zabudol si dodať, že nie je mäso ako mäso. Zatiaľ čo červené mäso je dokázateľne prepojené so zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva a iných maškŕt, chudé morčacie prso alebo už spomínané niektoré ryby nič také nespôsobujú, aspoň o tom zatiaľ nevieme a nič tomu nenasvedčuje, naopak je to neoceniteľný zdroj minerálov a vitamínov, ktoré sú telo vyrobiť samo nevie. Ak by si chcel žiť čisto na vegánskej strave a mať záruku, že máš všetkého dostatok, muselo by Ti jedálniček zostavovať laboratórium po biochemickej analýze. Alebo by si musel žrať umelé vitamínové a minerálne doplnky. Ani jedna možnosť mi nepríde ako prirodzená, sry...

A o vegánskych fastfoodoch radšej pomlčím...


ja-som ja
ja-som ja | 13.9.2022 13:55

Mäso nie je problém, ale fastfood..


Lucy in boots
Lucy in boots | 13.9.2022 14:04

Mäso zdravé je. Ja mám nedostatok železa keď nejem červené mäso. India má nenormálne množstvo anemickych žien a následne deti anemickych detí. Riziko je menšie pri moslimkach a krestankach. Zdravotnícke organizácie sa to snažia riešiť výživovými doplnkami. Odhaduje sa že vyriešenie problému anemie by zvýšilo IQ populácie o niekoľko bodov, keďže nedostatok železa ovplyvňuje vývoj mozgu. V generáciách ktoré jedia viac mäsa sú ľudia vyšší a mohutnejší (nie tlsti). Enzým karnozin má množstvo pozitívnych účinkov, okrem iného spomaľuje starnutie. A teraz nech mi povedia adventisti, vegeblbci a ortorexici ako mi budú za každý jeden burger vystikavat jeden hríb zo zadku, ako už teraz musím mať cievy obalené cholesterolom, alebo že do 10 rokov dostanem cukrovku, aj keď ani tlsta nie som. Ja zerem aby som žila. Ty zeres aby si si dokazoval aký si lepší človek.


Valiant
Valiant | 13.9.2022 15:32

@daniel: ten link, čo som tam dal, je absolútny opak cherry pickingu. Je to meta-analýza všetkých dostupných meta-anylýz, teda globálny pohľad na celý výskum ohľadne výživy. Stačilo obetovať 3 minút na pozretie a netreba ani klikať na priložené štúdie. Nemusel mi tu emilean vypisovať chobotiny, ktoré sú tam vyvrátené, o tom, aké je chudé morčacie mäso prospešné.


Valiant
Valiant | 13.9.2022 15:38

@vara "A co by mal žrať taký eskimák pred sto rokmi? Vtedy sa ešte bio raw klíčky letecky z izraela nedali dovážať?"

Eskimák žral, čo zohnal, a keďže väčšinou to bol tulení tuk, tak sa ani veľa rokov nedožil, lebo relatívne mladý zomrel na infarkt.


Eamileann
Eamileann | 13.9.2022 16:31

Valiant, tu si prečítaj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2121650/

Záleží na tom, zdá sa, či je to červené mäso (rizikový faktor), záleží na obsahu tuku (je zdravšie konzumovať mäso bez kože), záleží na spôsobe prípravy (smaženie, údenie, prehnané množstvá soli a korenia...), "spracované" mäso je obzvlášť škodlivé.

Pokiaľ nie si dieťa vo vývoji alebo tehotná žena, bez mäsa sa zaobídeš bez problémov. Ak máš problémy s nedostatkom železa či vitamínov rady B, mäso radšej nevynechávaj, ale malo by Ti stačiť 100-200 gramov týždenne, väčšími dávkami zbytočne zaťažuješ planétu.

Ak si tehotná žena vegánka, veľmi pravdepodobne budete Ty aj Tvoje dieťa v istých ohľadoch veľmi strádať, ak to nebudeš dopĺňať tonami umelých výživových doplnkov. Skĺb si to s faktom, že na zemi je veľa miest vhodných na chov zvierat, no totálne nevhodných na pestovanie poľnohospodárskych plodín, a zrazu to dáva zmysel aj z environmentálneho hľadiska. Neber mäso z "veľkovýrobní", dbaj, aby zviera žilo šťastný život (zvieratá vedia byť objektívne šťastné, ak majú dosť priestoru, uspokojené svoje sociálne potreby, žijú v čistom prostredí, nenudia sa atď.) a aby bolo usmrtené tak, že si to ani nevšimne, a zrazu sú aj morálne výhrady menšie; dosť si priplatíš, ale stojí to za to. Rozhodne je dobré obmedzovať kvantitu, takže v konečnom dôsledku aj ušetríš...


Valiant
Valiant | 13.9.2022 18:59

"Pokiaľ nie si dieťa vo vývoji alebo tehotná žena, bez mäsa sa zaobídeš bez problémov. Ak máš problémy s nedostatkom železa či vitamínov rady B, mäso radšej nevynechávaj" BLUDY!!!

"Ak si tehotná žena vegánka, veľmi pravdepodobne budete Ty aj Tvoje dieťa v istých ohľadoch veľmi strádať, ak to nebudeš dopĺňať tonami umelých výživových doplnkov." BLUDY!!!

"dbaj, aby zviera žilo šťastný život... dosť si priplatíš, ale stojí to za to." ABSOLÚTNE NESTOJÍ!


Eamileann
Eamileann | 13.9.2022 20:15

V čom sú to bludy, prosím Ťa? Lebo zbožné prianie, aby boli? Mám autorom tých štúdii napísať, že Valiant zistil, že výskumy sú bludy, lebo on je vegán a proste to vie? :)

Nedostatok vitamínu b12 môže mať trvalé následky:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23356638/

Deti vegánov sú v priemere menšie a slabšie, a nie je to ničím iným než chýbajúcimi živinami a nevyváženou stravou:
https://academic.oup.com/ajcn/article/113/6/1565/6178918?login=false

Blokuje sa vstrebávanie zinku:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23595983

Vegánske ženy mávajú častejšie nepravidelnú menštruáciu a problém s vypadáváním vlasov, všeobecne je prítomné riziko anémie a iné maškrty...
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1115436/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25587246/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31902034/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23356638/
... (sú takých výskumov tucty)

A to nehovorím o riziku, že vďaka pomerne nízkemu obsahu proteínov v zelenine hrozí, že budeš prijímať priveľa karbohydrátov...

Redukciou konzumácie mäsa na jednu porciu týždenne získam všetky zdravotné benefity, ako keby som bol vegán (nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb, zdravšie ďasná atď.), a zároveň eliminujem všetky vyššie uvedené a mnohé ďalšie riziká. Extrémizmus všetkého druhu ja väčšinou zlý.

Etická rovina je druhá vec, ale v tom mám a seba pomerne jasno: zviera nesmie byť trápené a pred porážkou trpieť, ale konzumáciu mäsa (niektorých zvierat, ktoré, povedzme, nemajú kapacitu pochopiť, čo sa s nimi deje) samu o sebe z princípu nepovažujem za zlú, lebo človek sa prirodzene vyvinul ako všežravec a keby naši dávni predkovia nejedli mäso, teraz by sme my o tom nemohli vôbec filozofovať (lebo podľa všetkého práve konzumácia mäsa im poskytla dosť proteínov na rast mozgu). Ja sám seba označujem za 90%ného vegetariána a zatiaľ mi nikto nedal žiaden silný argument, prečo sa stať 100%ným vegánom, keď planéte tým oproti súčasnému stavu až tak veľmi neodľahčím a sebe podľa všetkého skôr uškodím...


Valiant
Valiant | 14.9.2022 09:11

Sú to bludy preto, lebo staviaš tucty štúdií do porovnania s desiatkami tisíc štúdií, ktoré ukazujú opak. A keď sa urobia meta analýzy tých štúdií, tak výsledok je jasný. Nehovoriac o tom, že konkrétne tá štúdia o veľkosti vegánskych detí - radšej riziko redších kostí, než riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vlastne tá štúdia hovorí, že vegánska strave pre deti je vo všeobecnosti zdravšia, ale je tam ešte priestor na zlepšenie a odstránenie drobných rizík.

Nedostatok vitamínu B12 hrozí aj tebe, pokiaľ konzumuješ iba jednu porciu mäsa týždenne. A pokiaľ máš nad 60 rokov, tak by si mal doplňať B12 bez ohľadu na stravu.

Riziko priveľa sacharidov - to je čo za nezmysel, to je nejaká debilná keto mantra?! Keto, LowCarb, Paleo sú všetko hlúposti, ktoré už boli ukázané na tisíckach štúdií, že sú zdravotne škodlivé.
Okrem toho - u nás, v západnom svete prakticky neexistuje zdravotné riziko spojené s nedostatočným príjmom bielkovín. Pokiaľ zješ dostatok kalórií v ľubovoľnej, aspoň trochu pestrej strave, tak budeš mať určite dostatok bielkovín.

Aké riziko eliminuje jedna porcia mäsa týždenne a neeliminuje ho napríklad jedna porcia strukovín?


Lucy in boots
Lucy in boots | 14.9.2022 12:12

Valiant, dobre ideš. U detí radšej riziko redsich kostí ako kardiovaskulárnych chorôb. Však čo tínedžer to infarkt, že? Už sme tu mali príspevok o matke piatych detí ktorá tak svoje ratolesti pred cholesterolom chránila, až jedno svoje decko (kojenca) zabila. Zvyšok mal pokazené zuby, riedke kosti a avitaminozu. Čo je fakt čudné veď jedli len zdravú stravu plnú vitamínov.


Eamileann
Eamileann | 14.9.2022 12:52

"Sú to bludy preto, lebo staviaš tucty štúdií do porovnania s desiatkami tisíc štúdií, ktoré ukazujú opak."
> Aha :) a tie desiatky tisícov štúdií dokazujúcich opak nájdem kde? Na tom jedinom odkaze plnom videí, v ktorých sa podstatné veci nedajú vyhľadávať rýchlo a ktoré pravdepodobne riešia síce skutočné problémy súvisiace s konzumáciou mäsa/živočíšnych produktov, avšak nedozviem sa nič o problémoch konzumácie teoreticky dokonalého mäsa bez antibiotík, stresu, nadmerného tuku, s dostatočným prísunom vlákniny atď. Existuje nejaká štúdia, ktorá hovorí, že mäso vo všeobecnosti obsahuje takú či onakú látku, ktorá takým a onakým spôsobom interaguje počas metabolizmu, čo má za následok poškodzovanie DNA či regulačných mechanizmov bunky a takto biochemicky presne prispieva k vzniku rakoviny, od takej a onakej koncentrácie? Ja o žiadnej takej neviem, a rozhodne ich nie sú desaťtisíce :D Ale daj aspoň jednu, preložím Ti, čo presne hovorí (a naopak, čo nehovorí), a poviem Ti aj, či je metodologicky relevantná a či sú konzistentné výsledky dosahované v opakovaných štúdiách. A poprosím relevantné impatktované štúdie v oficiálnych databázach, žiadne videá na stránke, kde žiadna miera vedeckej úrovne nie je garantovaná. Lebo čosi mi hovorí, že toho nebudeš úplne schopný...

"Nedostatok vitamínu B12 hrozí aj tebe, pokiaľ konzumuješ iba jednu porciu mäsa týždenne"
> Bullshit, a relevantný zdroj k tomu nemáš, stavím sa, ja som teda nenašiel. Spotrebu Ti pokryje 10-15g červeného mäsa denne, v závislosti na hmotnosti, čo nie je ani jeden rezeň týždenne, u kuracieho je to cca dvojnásobok, takže bojím sa, že mi to stačí, ľudí darovaní krvi mám všetko v poriadku :D
Naviac, B12 je v prírode iba v produktoch živočíšneho pôvodu, teda hlavne mäse, mlieku a vajciach, a potrebuješ ho prijímať, takže ako vegán sa musíš tlačiť umelými doplnkami, čo mi fakt nepríde prirodzené, sry :D to je jedna (zďaleka nie jediná) z odpovedí na Tvoju otázku, ale riziko eliminuje porcia mäsa, no nie porcia strukovín. Bol o tom celý môj predchádzajúci príspevok.

"A pokiaľ máš nad 60 rokov, tak by si mal doplňať B12 bez ohľadu na stravu."
> Nemusíš, ak máš dostatočný príjem v strave, naopak, ak si vegán, musíš ho dopĺňať umelými doplnkami prakticky od narodenia (resp. trochu neskôr, ak Ti ho dáva dosť mama v materskom mlieku).

"Riziko priveľa sacharidov - to je čo za nezmysel, to je nejaká debilná keto mantra?!"
> Možno som sa nevyjadril jasne, ospravedlňujem sa. Myslel som, že na to, aby si prial dostatok proteínov, potrebuješ prijať oveľa viac sacharidov a tukov, pretože v zelenine a ovocí je percentuálny obsah proteínov výrazne nižší oproti mäsu, nehovoriac o tom, že žiadna rastlina neobsahuje kompletné spektrum aminokyselín, na to potrebuješ kombinovať viac druhov zeleniny a ovocia, a do toho započítaj fakt, že sója ako najbohatší vegánsky zdroj proteínov obsahuje fytoestrogény, ktoré spôsobujú problémy konzumentom mužského pohlavia... Inými slovami, ak chceš mať dosť proteínov, musíš žrať oveľa viac sacharidov (a tukov, ale hlavne sacharidov), a aj to riskuješ, že nebudeš mať dosť nejakých esenciálnych aminokyselín...


Valiant
Valiant | 14.9.2022 16:49

Sorry emil, už to začína presahovať rozumný rámec. Okrem toho ideš veľmi po povrchu a nevnímaš kontext. Takže už len stručne a končím.

B12 v strave musíš prijímať buď v strave v každom jedle, alebo potom doplnkami v predpísanej dávke, ktorá je výrazne väčšia. Nestačí raz týždenne mäso. U starších ľudí je vstrebávanie horšie a preto sa odporúča doplnky bez ohľadu na stravu.

Tie štúdie, čo ty pýtaš s konkrétnym pôsobením konkrétnej molekuly na konkrétny biochemický proces v tele, sú presne ten nezmyselný cherry-picking, čo mi tu niektorí vyčítajú. Ja považujem za oveľa relevantnejšie dlhodobé pozorovacie štúdie na veľkých kohortách. Čo z toho, že niekto bude ukazovať na nejakej malej skupine na krátkej intervenčnej štúdii, že keto strava niekomu v priebehu pár týždňov zlepšila nejaký konkrétny parameter, keď z dlhodobého hľadiska sa konzumenti keto dožívajú nižšieho veku a majú väčšie riziko all-cause mortality.
Samozrejme, že sú tých štúdií desiatky tisíc. Ja som tu dal meta analýzu, ktorá robila prehľad všetkých metaanalýz, čiže vo výsledku išlo o celkový prehľad všetkých vedeckých štúdií a drvivá prevaha tých, čo skúmali mäso, boli negatívne a drvivá prevaha tých, čo skúmali rastlinnú stravu, boli pozitívne.

K tomu "žiadna rastlina neobsahuje kompletné spektrum aminokyselín, na to potrebuješ kombinovať viac druhov zeleniny a ovocia" tieto mýty sa šírili pred desiatkami rokov, ale dnes už je to vedecký pravek a o kombinovaní aminokyselín nikto nehovorí, lebo je to zbytočné a hlúpe. Pri normálnej strave sa nemôže stať, že ti bude chýbať aminokyselina. Zanedbávame prípady magorov, ktorí budú jesť celý rok iba čistú ryžu a pod.
Telo dokáže veľmi efektívne hospodáriť s aminokyselinami. Okrem toho sa príjem bielkovín preceňuje. Ukazuje sa, že ľudia prijímajúci menej bielkovín, sa dožívajú štatisticky vyššieho veku. Dokonca živočíšna strava práve tým, že je bohatá na aminokyselinu methionín, spôsobuje kratšie dožitie.

Soja-fytoestrogény-problémy u mužov - zase?! Toto som tu už raz vyvracal. Žiadne problémy nespôsobuje, práve naopak. To sú zase tie mýty z vedeckého praveku. To sa hovorilo pred tým, než zistili, že tie estrogény majú rôzne chemické formy a rôzne biochemické pôsobenie.


Eamileann
Eamileann | 14.9.2022 22:02

Takže relevantné zdroje nemáš, myslel som si...

"Soja-fytoestrogény-problémy u mužov - zase?! Toto som tu už raz vyvracal."
> Ospravedlňujem sa, toto som si predtým neoveroval, moja chyba... Vyzerá to, že to naozaj nebude až tak zlé. Sú tam nejaké problémy pri väčších dávkach a nedostatku jódu u detí, naviac pri sóji existuje dôvodné podozrenie na vplyv na plodnosť, akurát to nemusí byť fytoestrogénmi, môže to byť niečím iným, ale nevyvratitelne dokázané nie je nič...

"Tie štúdie, čo ty pýtaš s konkrétnym pôsobením konkrétnej molekuly na konkrétny biochemický proces v tele, sú presne ten nezmyselný cherry-picking, čo mi tu niektorí vyčítajú. "
> No nie, to fakt nie je. Ak by existoval pochopiteľný a overiteľný dôkaz, že mäso škodí z princípu, nedalo by sa tomu oponovať. Kdežto Ty žiadne štúdie nedávaš, takže je neviem, či si ich nevymýšľaš, a ak existujú, tak či hovoria to isté, čo tvrdíš. Naviac som presvedčený, že ak by aj metodologicky správne porovnávali zdravie vegánov a nevegánov, výsledok bude významne skreslený faktom, že keď sa niekto stane vegánom, obvykle to robí preto, lebo sa stará o svoje zdravie, a to obvykle robia viacerými spôsobmi. A keď porovnávaš ľudí, ktorí sa starajú o svoje zdravie aj inými spôsobmi ako veganstvom s ľuďmi, ktorý majú spoločné len to, že nie sú vegáni, a oveľa väčšie percento z nich necvičí, chľastá a žerie údeniny či nasýtené tuky, samozrejme, že Ti vyjde, že prvá skupina je zdravšia, hoci priamo vegánstvo vôbec nemusí byť rozhodujúci faktor, dokonca môže teoreticky pôsobiť aj proti, ale stratí sa to v benefitoch ostatných činností... Podobne ako keď štúdie ukazovali, že občasní konzumenti alkoholu sú na tom lepšie ako totálni absolventi, ignorujúc fakt, že totálni abstinenti sú väčšinou bývalí alkoholici a ľudia s inými zdravotnými problémami, ktoré im zabraňujú piť, lebo pitie alkoholu je také rozšírené... A práve preto je dôležité poznať presný mechanizmus, ako to má škodiť, inak je tu slušné, že aj napriek štúdiám len hádaš a vydávaš svoje priania za realitu.

"B12 v strave musíš prijímať buď v strave v každom jedle, alebo potom doplnkami v predpísanej dávke, ktorá je výrazne väčšia. Nestačí raz týždenne mäso."
> Raz týždenne mám rezeň, ale jem občas aj ryby a morské plody, syry a sem-tam aj vajce. Bohato mu to stačí, neboj.

A teraz perlička trošku vyvracajúca Tvoj výrok: Vieš kde je na svete dlhodobo najväčšia koncentrácia zdravých ľudí starších ako sto rokov? Na nejakých talianskych ostrovoch a v Japonsku okolo Osaky. A žiaden z nich nie je vegán a dokonca ani len vegetarián, ale celý život mali veľa pohybu, červené mäso jedávali strašne zriedka, zato jedli veľa rýb, morských plodov, ale aj syrov, oveľa viac toho k dispozícii nemali, a veľmi striedmo pili víno. A dali to aj bez modernej medicíny a akýchkoľvek doplnkov B12... Povedz, prečo by som to mal robiť ako Ty a nie ako oni?

Inak škoda, že končíš, mňa fakt zaujíma pravda, len akosi ťažko Ti veriť moje ozdrojované výroky považuješ za bludy, no svoje výroky ničím jasne dôveryhodným a hlavne nestranným doložiť nevieš/, nechceš...


Eamileann
Eamileann | 14.9.2022 22:44

Lebo veď pozri, ja som napísal jeden výrok a stále mi verím: striedma konzumácia vhodne upraveného bieleho chudého mäsa je zdravá, v prípade istých druhov rýb dupľom. Máš akoukoľvek štúdiu, ktorá by to aspoň spochybňovala, ak nie vyvracala? Stačí fakt jedna, nemusia ich byť desaťtisíce...


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
SkryťZatvorit reklamu
loader