Tomas

Tomáš | https://cestakveganstvu.webnode.sk/

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
vtomas
Dôvod, ktorý najviac zaváži...
 
Nat
Nat | 15.6.2022 07:23

Zdravotne problemy. Myslis nevyvinute deti veganov :D?
Prava zvierat ...

Ale asi si mal v ramci hriboveho rizota mal nejake lysohlavky :)


Hovado
Hovado | 15.6.2022 07:57

Mrhanie vodou... šalát polievaš pieskom?


Múdrosráč
Múdrosráč | 15.6.2022 08:09

To Hovado: Byť tebou stál by som na jeho strane...
PS: Viem, humor na úrovni škôlky, ale čo chceš takto po ránu...


Daniel
Daniel | 15.6.2022 08:30

- Krutost a utrpenie otrokov pri pestovani avokada ci palmoveho oleja?
- Odlesnovanie pre ziskanie plochy na pestovanie ovocia a zeleniny?
- Etika? Asi preto sa tvoria organizacie na udrzatelne pestovanie roznych plodin.
- Prava zvierat? Ved im ako vegani zeriete obzivu!
- Druhizmus? Myslis u GMO potravin, lebo povodne uz stratili schopnost sa mnozit prirodzene?
- Degradacia ziv.prostredia monokulturnymi megaplantazami?
- Mrhanie vodou? To fakt zelenina rastie bez nej?
- Uhlikova stopa vysekaneho lesa pre ziskanie plochy na pestovanie veganskych potravin?
- Aj vdaka olesnovaniu pre prestovanie zeleniny sa roztapa permafrost, ktory je megazdrojom metanu.
- Povedz mi nieco o nedostatku B12, osteoporoze...


tlcko
tlcko | 15.6.2022 08:53

Jedzte mäso a rastlinnú stravu "made in SVK" a väčšina týchto výčitiek vás nemusí trápiť. Inak živočíšny chov pomáha skonzumovať odpad z poľnohospodárstva, takže kde je problém? :)


Valiant
Valiant | 15.6.2022 10:22

Prvých 9 dôvodov defekoval canis.
Ale v populácii, kde najčastejšou príčinou smrti je zlá strava, by určite nikomu neublížilo trochu znížiť konzumáciu mäsa.
A zvlášť pre magora daniela: https://nutriti...bone-fractures/


tchor
tchor | 15.6.2022 10:40

inak to je taky mokry sen veganov, ze by sme sa najedli iba zo zeleniny/ovocia. Na svete je dost velke mnostvo zeme kde im salatik neporaste. Vhodne su na spasanie dobytkom.


Lucy in boots
Lucy in boots | 15.6.2022 10:42

Valiant, dr.Greger je vegánsky propagandista a šarlatán. A vôbec ak je podľa teba vegánska propaganda serióznym zdrojom informácií o výžive, tak Sputnik news je úplne seriózne objektívne spravodajstvo. Ľudia sa vyvinuli ako vsezravci, svoju civilizáciu postavili na využívaní zvierat. Naproti tomu sa vegáni na tejto civilizacii len vezú a aby obhájili svoje traumy postavili si tento domček z lží.


Daniel
Daniel | 15.6.2022 11:44

Valiant | 15.6.2022 10:22 -> Znova ukazujes cierno-biele videnie sveta. Bud len maso, alebo len veganstvo. To uz nic ine medzi tym neexistuje? A presne to medzi tym je to zdrave a spravne vyvazene. Vdaka vysokej energetickej efektivite masa sa ludia naucili chodit vylucne po dvoch a vyuzivat a zvacsovat svoj intelekt. Len neviem, kde sa to zaseklo, ked sa zrazu objavuju militantni zastancovia navratu na stromy.


Komisar Mex
Komisar Mex | 15.6.2022 11:57

Stacil mi nadpis toho clanku o mlieku, nasledovala sipka naspat. Naozaj lepsie veci na praci ako citat hoax clanky.

Jedina moznost ako moze konzumacia mlieka prispiet k lamanu kosti je ze dojicke slapne krava na nohu.


Tučko
Tučko | 15.6.2022 12:22

No, ja teda vegán ani vegetarián nie som a ani sa nechystám, práva zvierat sú pre mňa podriadené človeku a jeho záujmom, z výrazu druhizmus sa musím smiať, ale v mnohom ostatnom má náš vegánsky Tomáš bohužiaľ pravdu.


Valiant
Valiant | 15.6.2022 16:07

Lucy, môžeš si o Gregerovi myslieť, čo chceš, no nič ti nebráni pozrieť si primárne zdroje, na ktoré on hojne odkazuje a spochybniť tie. To samozrejme nedokážeš, tak sa utiekaš k ad hominem a všeobecným drístom typu "vďaka vysokej energetickej efektivite masa sa ludia naucili chodiť výlučne po dvoch a zvacsovat svoj intelekt". Čo to je za hlúposť? Mäso nie je o nič energeticky hustejšie než mnohá zelenina. Prosím, pošli mi link na jedinú štúdiu, ktorá by preukazovala zväčšovanie intelektu pomocou konzumácie mäsa.


Daniel
Daniel | 15.6.2022 16:37

Valiant | 15.6.2022 16:07 -> Tebe absencia mäsa spôsobila pokles intelektu, lebo strácaš prehľad s kým komunikuješ. 😂


Daniel
Daniel | 15.6.2022 16:44

Valiant | 15.6.2022 16:07 -> Samozrejme vieš energeticky vyrovnať mäso vegánskou stravou, ale za cenu väčšieho množstva. Prečo sa bylinožravce pasú celé dni a mäsožravcom stačí jeden lov a kus mäsa na deň? Taká gorila skonzumuje aj 70kg bezmäsitej stravy denne, aby pokryla výdaj. Ale opakujem, odmietam každý stravovací extrém a čiernobiele videnie.


Daniel
Daniel | 15.6.2022 16:53

Človek pracujúci
Človek pracujúci (Homo ergaster) sa objavil v Afrike asi pred 1,9-1,6 mil. rokov. Značnú časť obdobia žil po boku človeka vzpriameného a je nemožno s určitosťou povedať, či sa jedná o dva rozdielne druhy, alebo je človek pracujúci len africkým typom človeka vzpriameného. Vedel vyrábať a používať zložitejšie nástroje, z čoho je odvodené aj jeho pomenovanie. Na rozdiel od človeka vzpriameného sa živil prevažne zberom plodov a zdochlinami. Vyhynul asi pred 600 tísic rokmi.

Človek vzpriamený
Objavili ho prvýkrát v roku 1891 na Jáve a neskôr na viacerých miestach Ázie a Európy (až po Pyrenejský polostrov). Žil pred 1,6 mil. - 100 tis. rokmi. Bol vysoký asi 160 cm a vážil asi 45 kg. Chôdzou ani behom sa nelíšil od dnešného človeka. Objem mozgu dosahoval 775-1225 cm3. Živil sa rastlinnou i živočíšnou potravou a používal jednoduché kamenné i drevené nástroje (pästný klin, palicu), objavil možnosť používať oheň. Tento aktívny spôsob života z neho učinil dominantný ľuský druh, ktorý pravdepodobne vytlačil ostatné druhy. Je taktiež považovaný za úplne posledného priameho predchodcu človeka rozumného. Na Slovensku sa našli viaceré nástroje človeka vzpriameného, ale pozostatky kostier sa zatiaľ nenašli.

Sapientácia
Termínom sapientácia sa označuje prechod od človeka vzpriameného k človeku rozumnému. Podľa všeobecne uznávanej teórie bola spúšťačom anatomických zmien zmena v spôsobe výživy, ktorá súvisela s tepelnou úpravou jedla. Tým pádom energia, ktorá sa ušetrila spracovávaním potravy, a následný zrýchlený metabolizmus umožnili vývoj ostatných častí tela, predovšetkým mozgu (ľudský mozog je orgánom, ktorý spotrebováva väčšinu kyslíka a glukózy). Okrem mozgu sú následne badateľné zmeny aj na končatinách (ruky používané na stále zložitejšiu pracovnú činnosť), chrbtici a panve.

Najdôležitejšie zo zmien sú:

rozvoj mozgových pologúľ (najmä ich kôry) predného mozgu
zvýšenie čela
skrátenie zubných oblúkov
zmenšenie nadočnicového valu
dokonalé vzpriamenie tela


Valiant
Valiant | 15.6.2022 18:17

Reagoval som na viac komentov naraz, lebo máte podobný naratív.
Síce je to trochu chucpe argumentovať "všeobecne uznávanou teóriou", čo je vlastne eufemizmus pre "nevieme to síce nijako dokázať, ale väčšina si myslí, že by to mohla byť pravda", ale budiž. Všimol si si, že tam hovoria o tepelnej úprave POTRAVY, nie mäsa?
Je všeobecne uznávaný fakt, že nižšia konzumácia mäsa znižuje riziko chronických ochorení a predčasnej smrti. Vegáni sa v priemere dožívajú vyššieho veku a majú menej chronických ochorení a tiež menej rizikových faktorov úmrtia.
Keď sa už tváriš ako onen inteligent, tak by si mohol chápať rozdiel medzi "používať nástroje a ovládnuť potravinový reťazec" a "dožiť sa v zdraví vyššieho veku".


register
register | 15.6.2022 18:26

Valiant | 15.6.2022 16:07
K tomu intelektu: staci si porovnat mentalnu vybavu veganov a vsezravcov na zaklade ich prispevkov na gulasi :)


Daniel
Daniel | 15.6.2022 19:46

Valiant | 15.6.2022 18:17 -> Este raz. Kazdy jeden extrem je zly. Treba mat pestru stravu. Vratane masa. No ty vidis len svoju stranu a ako opacnu stranu pomaly ludozrutov. Nic medzi. A to je cely problem militantnych odporcov masa. BTW, uvedomujes si ze tepelna uprava potravy je co? Urcite zacali varit zeleninove polievky v hrncoch, ked ich este ani nevedeli v tom case ani vyrobit, ze? Kazda zelenina na ohni takmer okamzite zhori. Takze co sa tepelne upravovalo ako prve? No hadaj. Napichnuty diviak ci casti mamuta na razni. Vsetky nastenne malby pracloveka su o love zvierat. Az vo viac vypelej civilizacii sa zacali pestovat rastliny, ked sa lovci usadili a zacali domestikovat zvierata.

Potraviny pre mozog:
https://www.forbes.sk/4-super-potraviny-pre-mozog-pomozu-zlepsit-zdravie-aj-zvysit-produktivitu/

Ako vidis, aj tu je vzdy spomenuter medzi prvymi v kazdej kategorii maso, ale, samozrejme aj ine veci. Takze znova. Kazdy extrem je zly. Prestan bojovat s normalnostou a tuzit po extreme, lebo mas pocit boja proti hlavnemu prudu, ci co.


Nervacik
Nervacik | 15.6.2022 22:39

Druhizmus? To co su za novotvary toto


Komisar Mex
Komisar Mex | 16.6.2022 11:27

To ked si stale druhy...Sagan to tak casto mal. Ale co to ma s veganstvom neviem.


Valiant
Valiant | 16.6.2022 13:04

Daniel, ty sa furt točíš mimo misu. Ja že som militantný? Však mne sú úplne u prdele nejaké zvieratá s ich pocitmi a ešte viac mi je u prdele, že ľudia, čo jedia mäso, zomrú skôr. Ich vec. Akurát mi vadí, že sa im musím skladať na drahú liečbu chronických ochorení. Ja sa len snažím ponúkať správne informácie. A konečne začni čítať s porozumením. Je mi úplne jedno a vôbec sa nemienim baviť o tom, čo jedli neandrtálci a či vďaka mäsu mali väčší mozog. Mäso spôsobuje chronické choroby a predčasnú smrť. Ale to bolo australopitecom asi jedno. Boli radi, že sa rýchlo rozmnožia a rýchlo zabrúsia oštep a prežijú najbližší hladomor. Kto má rozum a chce optimalizovať svoje zdravie a svoje dožitie, tak dnes už vie, na základe dôkazov, čo má a čo nemá jesť. Má na výber. V minulosti niektorí nemali na výber. Keď chceli prežiť zimu, museli piť hoc materské mlieko od kravy, alebo mäso z potkanov. Ale to neznamená, že im to zdravotne prospievalo.

A tie štúdie, čo akože preukazujú, že mäso je prospešné. To je fakt na smiech. Tu si pozri prečo. Mäso spracovací priemysel je ešte silnejší a drzejší, než tabakový priemysel:
https://www.you...ritionFacts.org


Daniel
Daniel | 16.6.2022 13:32

Valiant | 16.6.2022 13:04 -> Presne tak. Maso spracovane PRIEMYSELNE je problem. Ale nie pre maso, ale pre vsetku tu chemiu, ktora sa do toho pri vyrobe dodava. Ci uz pre konzervaciu, alebo farbu, ci chut. Znova sa budem opakovat. Kazdy extrem je zly. Rovnako v nemocniciach koncia ludia, ktory nezvladli bezmesite stravovanie. Treba sa racionalne stravovat a ked nemas dost vedomosti o suplementoch za latky, ktore odstranenim masa neziskas, rovnako mozes zle skoncit. A kedze vravis, ze ti je to jedno, tak uz s tym prestan bojovat. To je ta militantna cast tvojho zmyslania.


Valiant
Valiant | 16.6.2022 15:08

Ja bojujem iba z nezmyslami, ktoré tu ty šíriš. Nože daj jednu látku, o ktorú prídeš vylúčením mäsa a ja ti to obratom ruky vyvrátim ako nezmysel, pretože mäso neobsahuje nič, čo by bolo pre zdravie prospešné a nebolo obsiahnuté v rastlinnej strave. Len neskúšaj prísť slávnostne s vitamínom B12, to sme už dúfam vyriešili aj na guláši k spokojnosti slaboduchých.


Daniel
Daniel | 16.6.2022 19:50

Valiant | 16.6.2022 15:08 -> Ty si neuveritelny. Ja nehovorim, ze sa neda maso nahradit, ale musis to sledovat, vediet, a su nutne vacsie mnozstva suplementov. To si moze dovolit metrosexual, zijuci v mestach, kde si vsetko vies objednat, zohnat, kupit. Odsledovat s vyzivovymi poradcami ci lekarmi. Takto nemoze zit nejaky horar, ci farmar na dedine. Zivot zit sposobom neustaleho sledovania vyvazenosti prijmu a potrebnych prvkov je vhodne pre ludi, ktori na to maju cas a chut. Sa spamataj! Tocis tu dokola o ideale svojej formy stravy a ja dookola musim hovorit, ze kazdy extrem je zly. To nikam nevedie. Si ako baran.


Daniel

Valiant
Valiant | 17.6.2022 15:54

Fakt hentých dvoch debilov?


Valiant
Valiant | 17.6.2022 16:01

"Ja nehovorim, ze sa neda maso nahradit, ale musis to sledovat, vediet, a su nutne vacsie mnozstva suplementov."
Peachovina na kvadrát. Treba jesť prestrú stravu, to platí pre všetkých, nech už jedia hocičo. A pokiaľ máš pestrú stravu a v rámci toho nahradíš mäso hocičím iným (napr. strukovinou), tak to bude určite zdravšie. Nič netreba sledovať a už vôbec nie suplementovať (okrem B12). Už konečne pochop, že mäso nie je vhodným zdrojom žiadnych dôležitých živín, iba bielkovín, ale aj tie je lepšie prijímať z rastlín. Vôbec ich nie je treba prijímať toľko veľa, ako sa snažia niektorí tvrdiť, čo sú myšlienkovo zaseknutí 50 rokov pozadu.


Daniel
Daniel | 18.6.2022 13:08

Valiant | 17.6.2022 16:01 -> Hovorím, si ako baran.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader