Tomas

Tomáš | https://cestakveganstvu.webnode.sk/

vtomas
Intolerancia
 
Andrej
Andrej | 2.5.2022 07:49

https://bit.ly/3s4HFpu


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 07:55

Lebo vykácať amazonský prales, aby bolo kde pestovať toľko sóje, je úplne milosrdné :(


ja-som ja
ja-som ja | 2.5.2022 08:10

Skôr má intoleranciu k zdravému rozumu. Rozmýšľam ako kruto sa vyrába zmrzlina.. aké ak má niekto problém, nech si pýta ovocnú ľadovú drť.


roman1 | 2.5.2022 08:15

Eamileann - to si nemyslim, ze je spravny argument. Viac sa kaca les kvoli hospodarskym zvieratam.

Ale minule tu bolo porovnanie aj zo psom. A to si vegani neuvedomuju, ze ten pes vlastne zije v zajati?


VelkyNevykonny
VelkyNevykonny | 2.5.2022 08:48

Z čoho sa vyrábajú granule pre psov? Zo sóje?


aaa
aaa | 2.5.2022 08:54

a čo včely, pomyslel niekto na včely?


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 08:56

roman1, nehovorím, že nie, ale s prepáčením, je to trošku od veci. Dievča na obrázku chce mlieko v zmrzline nahradiť sójou, lebo produkcia mlieka je krutá, reagujem len na tieto dva aspekty.

Pravda je, že spotreba sóje zhruba od začiatku ekonomického rozmachu Číny vo svete stále a neúmerne rastie na celom svete, a pôvodná produkcia nestačila ani vtedy. Prvým neblahým dôsledkom je nadmerné hnojenie, druhým potreba nových plantáží na sóju. Typický scenár je, že výrubeš časť pralesa a drevo spáliš (alebo sa s rúbaním neobťažuješ a rovno to zapáliš), na takto sa"pohnojej" pôde založíš plantáž a ťažíš, kým to rastie, a hovädzí dobytok nastupuje až potom, lebo tráva rastie aj tam, kde palmy na palmový olej už rásť nedokážu, nie je taká energeticky náročná.

Vôbec neporovnávam, čo je väčší problém, sója, palmy, kravy alebo ďalšie plodiny rastúcej pôde niekdajšieho pralesa, celé je to súčasťou jedného obrovského megaproblému, ktorý nás môže stať život. Ale myslím, že mlieko v našej zmrzline takmer zaručene nepochádza z kráv z Brazílie, to by sa ekonomicky neoplatilo, zatiaľ čo tá sója má na to veľmi slušné predpoklady, a o tom bola moja reakcia :)


ja-som ja
ja-som ja | 2.5.2022 09:07

Najlepšia vegánska zmrzlina je tá, čo si niektorí dávajú do whisky, či coly. Dokonca je aj raw.. výrobník na ľad dokáže bez očividnej krutosti vyrobiť kilá vegánskej zmrzliny denne.


Xytrolin
Xytrolin | 2.5.2022 09:33

A to v tej zmrzline je ešte niekoľko kusov ukradnutej slepačej ovulácie...


roman1 | 2.5.2022 10:20

Eamileann - ano suhlasim s Tebou. Tych pokryteckych veci ludi co sa najviac biju do hrude ako zachranuju planetu - tak to je vela. Nie som na toto odbornik - ale precital som si par kniziek na toto. A velakrat je prekvapive co je naozaj eco a co eco realne nie je. A to predpokladam plati aj o stravovani.


roman1 | 2.5.2022 10:21

Ospravedlnujem sa mojej slovencinarke (a uz aj dopredu pre dalsie moje prispevky :) )


tmiro | 2.5.2022 11:05

Eamileann, ja si to neviem celkom dobre predstaviť, že je nejaký počet ludi napr dajme tomu ze 7 miliárd a nejaké množstvo poľnohospodárskej pôdy a dajme tomu ze ti Indovia a cojaviem kto nejedia vege ale všetci žerú iba mäso a dajme tomu ze len teraz v tuto chvíľu sa niektorí s rozhodli jest rastliny a doteraz to nerobili. Ani v tak extrémnom prípade si neviem predstaviť, že by výmera poľnohospodárskej pôdy stúpla a vyrubalo by sa o niečo viac pralesov ako by sa vyrubalo pôvodne aby vznikli nejaké ešte etra polia pre vegetariánov.


ja-som ja
ja-som ja | 2.5.2022 11:07

aaa | 2.5.2022 08:54
a čo včely, pomyslel niekto na včely?

JJ, najlepší med je lesný - medovicový.. čo vošky vykadia, to včely zožerú a potom vygrcajú..


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 12:13

Tmiro, kácaním pralesa výmeru pôdy na pestovanie nezvyšuješ, lebo tie "vyžrané" oblasti sa menia na púšť, je tam iba pôda než u nás. A keď by všetci začali miesto mäsa jesť rastliny, v takom prípade by teoreticky tiež nemusela rásť výmera, dokonca by sa mohla pravdepodobne zmenšiť, lebo ľudí nakŕmiš miesto jedného kilogramu bravčového desiatimi kilami zemiakov/obilia/kukurice resp. čohikoľvek, čo by mohlo rásť namiesto krmiva pre prasa. 100% vegánstvo ale tiež nie je cesta, lebo to prasa môžeš kŕmiť aj zvyškami ľudskej potravy, ktoré už by nikto nejedol, de facto odpadom, a na mnohých oblastiach terén neumožňuje pestovanie plodín, ale chovanie dobytka je tam aj enviromentálne prospešné.

A hlavne je dôležité jesť to, vyrástlo/vychovalo sa lokálne, aby to nemuselo k Tebe cestovať cez pol sveta...


tmiro | 2.5.2022 12:20

Tak potom sme sa dohodli.


roman1 | 2.5.2022 13:58

"ale chovanie dobytka je tam aj enviromentálne prospešné" - toto si nemyslim, ze je pravda. Z hladiska ovzdusia - oteplenia - je chov dobytka dost velky prispievatel. Nie je potrebne vsetku podu vyuzit na hospodarenie ...


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 14:33

Roman1, je to pravda, ako príklad uvádzam znovunavrátené kozy na Devínsku kobylu, ktoré tam udržiavajú stepný charakter krajiny. Mnohé ekosystémy (často s endemitmi) sa dlhé stovky rokov vyvíjali v symbióze s dobytkom a koncom dvadsiateho storočia, keď tradičné pasenie začalo ustupovať chovu na družstvách a používaniu iných poľnohospodárskych plodín ako krmiva miesto čerstvej trávy, začali tieto ekosystémy zanikať. Dobytok hnojí a udržuje porast v určitej dĺžke, spása náletové dreviny a tým udržuje riedke okraje lesa, a vytvára tak pre niektoré vzácne druhy esenciálne podmienky.

Chov dobytka je veľký prispievateľ k otepleniu, ale... To hlavne ak vyrábaš emisie pri dá sa povedať zbytočnej výrobe a preprave potravy, sťahuješ zvieratá z miesta na miesto nákladiakmi a nakoniec po porážke všetko zabalíš do plastu a pošleš na druhý koniec sveta. Malé stáda uprostred lesov je to posledné, čo nás naozaj ohrozuje, a až bude systém vporiadku, tak to nikto riešiť nebude. Hádam nechceš vyzabíjať všetky bylinožravce za to, že prdia trochu metánu, to by si prírode moc nepomohol.

Rozdiel je v mierke: ak by každý človek mal raz do týždňa na obed kurací rezeň a raz do mesiaca hovädzí stejk a okrem toho žiadne mäso, mohlo by sa zvierat na mäso chovať oveľa menej, a mohli by sa chovať na miestach, kde sa inak hospodáriť nedá, napríklad na kamenitých úbočiach hladových dolín stredného a východného Slovenska. Ľudia musia niečo jesť a aj prírodu chceme zachovať, tak prečo to neskĺbiť...


ja-som ja
ja-som ja | 2.5.2022 14:58

No v mojom okolí je vysoká zver tak premnožená, že veľmi vysoko násobne prevyšuje všetok dobytok v okolitých obciach. nieje problém vidieť viac ako 200 kusové stáda danielov, nie jedno, niekoľko.


Komisar Mex
Komisar Mex | 2.5.2022 15:34

Jeden Daniel tu je, mozno moze potvrdit :) ale divinovy gulasik mmm.

Vsimol si niekto ze ti dvaja na seba nevidia? Urobil som aj vysoko fundovany vyskum v mojom softwari na kreslenie ciarok. Ten maly extremista by videl cca vrch capice a predavac akurat strapatu ofinu.


Xytrolin
Xytrolin | 2.5.2022 15:50

@Eamiliean: Počul som obranu potravinárov, že ak by nepoužívali plastové obaly (ktoré sa dajú navyše recyklovať), tak by produkcia potravín musela byť násobne vyššia. Hygienické plastové obaly vo veľkom zabraňujú znehodnoteniu produktov. Ale neviem zdroj, ani ako seriózna tá štúdia bola... alebo čím to tí potravinári vedia podložiť. Napríklad, prekvapivo, ekologická bilancia PVC okien vychádza lepšie ako drevených okien. Predpisy nútia spracovateľov znovupoužívať odrezky z výroby, ale i profily z poškodených alebo demontovaných okien. Drví sa to a ide to znova na extrúziu. Dokonca niektoré vlastnosti sa zlepšia znovuspracovaním (viacnásobným) tohto PVC. Naproti tomu drevené profily (aglomerované drevo) sa napúšťa a lakuje, musí sa dokladovať obsah prchavých látok a po demontáži sa drevené profily dajú použiť na nejaký obyčajnejší produkt, teda s nižšou pridanou hodnotou, ako pôvodný. Dokonca hliníkové okná / profily spadajú niekde medzi... Ale či nás recyklácia má potenciál ešte zachrániť, neviem.


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 16:29

V ideálnom svete to nebude treba dlhodobo skladovať, lebo sa vyrobí toľko, koľko sa objedná, a môžeš si kúpiť aj bez objednania, ale bude to oveľa drahšie, lebo to riziko. Zvykli sme si na lacný luxus, ale stojí nás to viac, než sme čakali... Alebo sa možno raz konečne začnú používať tie biorozložiteľné plasty...


VelkyNevykonny
VelkyNevykonny | 2.5.2022 17:33

Čo sa týka CO2 bilancie, je kilo avokáda dovezené loďou z Ekvadoru výhodnejšie ako kilo mäsa od lokálneho producenta.


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 18:24

Mhm, na prvý pohľad mi to tak úplne nevychádza, ale je to možné. Škoda že CO2 bilancia nie je jediný ukazovateľ ekologickosti a udržateľnosti...


Xytrolin
Xytrolin | 2.5.2022 20:51

@Eamileann: neviem, či reaguješ na mňa. Len teda podotknem ešte, že všetko sa dnes prepočítava na tzv. ekvivalent emisie CO2, aby vedeli vedátori porovnávať jabĺčka s hruškami.


Eamileann
Eamileann | 2.5.2022 21:52

"všetko sa dnes prepočítava na tzv. ekvivalent emisie CO2, aby vedeli vedátori porovnávať jabĺčka s hruškami."
> Potom ale porovnávaš fakt jablká s hruškami... Konkrétne emisie CO2 a okrem toho nič iné. Koľko pralesa padlo kvôli tým avokádam tam možno je a možno nie, koľko emisií by mohol zuby prales zachytiť je ťažko zahrnuteľné lebo tie by zachycoval dokedy by tam stál, potenciálne nekonečno, ďalej fakt, že škoda je len veľmi ťažko zvrátiteľná, je vyčíslitelný len ťažko, a sú aj na CO2 nevyčíslitelné veci ako obrovská spotreba vody a strata biodiverzity. Kdežto ekologický chov dobytka, hoci aj nejaké emisie nevyhnutne produkuje, je perfektne udržateľný a biodiverzite môže dokonca prispievať, ako som už vysvetľoval.


Xytrolin
Xytrolin | 2.5.2022 22:12

@Emilean: Áno, to či sú do čísla ekvivalentných emisií zahrnuté externality, je potrebné dohľadávať už potom v konkrétnych štúdiách.


roman1 | 3.5.2022 10:08

je ale rozdiel kozy na devinskej kobyle a realne chovanie dobytka. To na devinskej kobyle je nic co by nejak ovplyvnilo nieco. Dokonca aj ta priroda by sa tam nejak dokazala "uzivit" (bola by ina ale priroda sa prisposobuje).

A avokado je dost zly priklad - dobre si je pozriet na Netflixe - myslim ze sa to vola Rotten ...

A k plastom - vedeli ste, ze vlastne plasty z pohladu CO2 su viac menej super? Pri vyrobe plastov sa do nich uzavrie CO2 - a tak lahko z nich neunikne ... Ano - tu je zas problem v inej oblasti - nerozpada sa to a v prirode to robi zle...


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader